Reklama

Gdzie nie sięga niewidzialna ręka

Gdzie nie sięga niewidzialna ręka

04.01.2006
Czyta się kilka minut
Ubóstwo jest w Polsce wciąż chlebem powszednim. Nie zmniejszymy jego zasięgu tylko dzięki wzrostowi gospodarczemu. Do momentu, kiedy nie zaczną mu towarzyszyć polityki wspierające - edukacyjna, zdrowotna, socjalna - przyrost PKB nie stanie się symptomem zmiany na lepsze.
P

Produkt Krajowy Brutto to rezultat działalności wszystkich podmiotów gospodarki narodowej. Równy sumie wartości pieniężnych zakupionych dóbr konsumpcyjnych i inwestycyjnych (także tych kupionych przez rząd) pomaga zmierzyć efektywność ekonomiczną gospodarki. W dyskusjach politycznych jednak wskaźnik ten nadzwyczaj często odgrywa rolę odmienną - wskaźnika dobrobytu. Jeżeli PKB wzrasta, przyjmuje się, że rośnie dobrobyt w państwie; z kolei wysoki wskaźnik dochodu per capita często uznaje się za symptom zaawansowanego rozwoju cywilizacyjnego bądź też przesłankę, która pozwala ocenić pozytywnie skuteczność polityki rządowej w ogóle - nie tylko w gospodarce.

Traktowanie PKB jako miernika dobrobytu pociąga jednak za sobą co najmniej trzy problemy.

Doły drabiny społecznej

Przyrost PKB oznacza, że wzrosło bogactwo...

12098

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]