Dekada Belfegora

W ostatnich latach bezrobocie, inflacja, wojny handlowe i inne problemy spod znaku ekonomii pozwoliły nam o sobie zapomnieć. Wkrótce przypomną o swym istnieniu – na czele z pytaniem o sens wzrostu...

Reklama

Dekada Belfegora

Dekada Belfegora

13.01.2020
Czyta się kilka minut
W ostatnich latach bezrobocie, inflacja, wojny handlowe i inne problemy spod znaku ekonomii pozwoliły nam o sobie zapomnieć. Wkrótce przypomną o swym istnieniu – na czele z pytaniem o sens wzrostu gospodarczego.
PIOTR KAMIONKA / REPORTER
Z

Zacznijmy jednak od dobrych wiadomości z Banku Światowego, który w najnowszej prognozie szacuje wartość zeszłorocznego globalnego produktu krajowego na 87,2 biliona dolarów – czyli o 2,98 proc. więcej niż rok wcześniej. W ciągu zaledwie dwunastu miesięcy ludzkość wzbogaciła się więc o 2,5 biliona dolarów.

W roku 2020 świat zwolni. Nic nie zapowiada jednak ostrego hamowania, nie mówiąc o jeździe na wstecznym – czyli recesji. Do końca grudnia globalny produkt krajowy dobije w okolice 90 bilionów dolarów. Polska, która również będzie się cieszyć wolniejszym, ale nadal imponującym na tle bardziej rozwiniętych sąsiadów wzrostem PKB na poziomie 3–3,6 proc., wzbogaci się dzięki temu o około 70 mld zł – czyli niemal o dwukrotność wartości programu 500 plus, który w tym roku pochłonie 41,2 mld zł.

Jego beneficjenci być może wygrzebią z internetu jeszcze jedną ciekawostkę...

19004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]