Reklama

Projekt stulecia

Projekt stulecia

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Po trwającej 12 lat budowie ruszył rurociąg łączący Baku, Tbilisi i turecki port Ceyhan. To pierwszy duży rurociąg zbudowany po rozpadzie ZSRR, który umożliwia transport na Zachód ropy z Azerbejdżanu, a w przyszłości też z Kazachstanu, całkiem niezależnie od Moskwy. Inicjatywie tej - tyleż gospodarczej, co politycznej - patronowały USA, dla których to element "gry o Kaukaz.
Billboard z wizerunkiem prezydenta Azerbejdżanu w miejscowości Sangaczał, gdzie zaczyna się transport azerskiej ropy spod dna Morza Kaspijskiego na Zachód /fot. A. Łoskot-Strachota
W

W rozpalonym słońcem Baku dojrzewają morwy. Prawie czterdziestostopniowy upał w tej kaukaskiej metropolii udaje się przetrwać dzięki dającym cień parkom i szpalerom drzew przy ulicach. Arteria prowadząca do centrum konferencyjnego "Hyatt" obsadzona jest właśnie morwowcami - nieliczni, którzy zdecydowali się przyjść tu spacerem, muszą przemóc pokusę zatrzymania się na dłużej przy nabrzmiałych słodyczą owocach i pokonać lepki od rozgniecionych morw chodnik.

W tym najbardziej eleganckim w Azerbejdżanie hotelu ma miejsce nie lada wydarzenie: jedno z najważniejszych w regionie spotkań, poświęcone największemu z kaspijskich bogactw. Tegoroczna Międzynarodowa Kaspijska Konferencja Naftowo-Gazowa (Caspian International Oil and Gas Conference) jest szczególna. Wieńczy 12 lat prac nad realizacją "projektu stulecia": rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC). W czerwcu...

6512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]