Reklama

Ładowanie...

Projekt stulecia

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Po trwającej 12 lat budowie ruszył rurociąg łączący Baku, Tbilisi i turecki port Ceyhan. To pierwszy duży rurociąg zbudowany po rozpadzie ZSRR, który umożliwia transport na Zachód ropy z Azerbejdżanu, a w przyszłości też z Kazachstanu, całkiem niezależnie od Moskwy. Inicjatywie tej - tyleż gospodarczej, co politycznej - patronowały USA, dla których to element "gry o Kaukaz.
Billboard z wizerunkiem prezydenta Azerbejdżanu w miejscowości Sangaczał, gdzie zaczyna się transport azerskiej ropy spod dna Morza Kaspijskiego na Zachód /fot. A. Łoskot-Strachota
W

W rozpalonym słońcem Baku dojrzewają morwy. Prawie czterdziestostopniowy upał w tej kaukaskiej metropolii udaje się przetrwać dzięki dającym cień parkom i szpalerom drzew przy ulicach. Arteria prowadząca do centrum konferencyjnego "Hyatt" obsadzona jest właśnie morwowcami - nieliczni, którzy zdecydowali się przyjść tu spacerem, muszą przemóc pokusę zatrzymania się na dłużej przy nabrzmiałych słodyczą owocach i pokonać lepki od rozgniecionych morw chodnik.

W tym najbardziej eleganckim w Azerbejdżanie hotelu ma miejsce nie lada wydarzenie: jedno z najważniejszych w regionie spotkań, poświęcone największemu z kaspijskich bogactw. Tegoroczna Międzynarodowa Kaspijska Konferencja Naftowo-Gazowa (Caspian International Oil and Gas Conference) jest szczególna. Wieńczy 12 lat prac nad realizacją "projektu stulecia": rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC). W czerwcu...

6512

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]