Reklama

Gazowy poker

Gazowy poker

16.06.2014
Czyta się kilka minut
Czy Europie grozi kryzys w dostawach gazu? Czy też to tylko kolejny rosyjski straszak? Rzecz może rozstrzygnąć się wkrótce: w trójkącie Moskwa–Kijów–Bruksela.
Stacja przesyłu gazu, Użgorod, maj 2014 r. Fot. Alexander Zobin / AFP / EAST NEWS
O

Od zwycięstwa prozachodniej rewolucji Majdanu i rosyjskiej agresji na Ukrainę unijni politycy żyją w oczekiwaniu na kryzys gazowy. Wraz z kolejnymi etapami tej ostatniej rośnie ryzyko wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę – i zakłóceń w jego tranzycie do Unii. Jeśli Moskwa i Kijów się nie porozumieją – w sprawie ceny gazu, spłaty ukraińskich długów (realnych i domniemanych) oraz płatności za przyszłe dostawy – to problemy z dostawami błękitnego paliwa do Europy już wkrótce mogą stać się rzeczywistością.
Jak Kreml gra napięciem?
Do tej pory Rosjanie nie zakręcali Ukrainie kurka, choć Kijów od kilku miesięcy nie płaci za odbierany gaz – uzasadniając to m.in. tym, że wraz z Krymem Rosja zagarnęła ukraińskie złoża gazowe pod dnem ­Morza Czarnego. Ale Kreml bezbłędnie eskaluje napięcie: razem z kolejnymi ostrzeżeniami, zwiększaniem ceny (i wysokości ukraińskich...

12227

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]