Reklama

Francja: wszystko nowe

Francja: wszystko nowe

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Nicolas Sarkozy zaczął pierwszą kadencję prezydencką od niespodzianki: otworzył nowy rząd na lewicę i centrum, choć szczególnie ta pierwsza wcale o to nie zabiegała. Strategia prezydenta jest taka: wygrał wybory dzięki politycznej wyrazistości i od razu otwiera się na postulaty byłych konkurentów. Tak upiecze co najmniej trzy pieczenie naraz. Primo: zaskarbia zaufanie dużej części elektoratu centrowego i umiarkowanie lewicowego, co w wyborach parlamentarnych (10 i 17 czerwca) jeszcze poprawi wyniki prawicy. Secundo: obezwładnia opozycję - Partia Socjalistyczna pogubiła się, a jej przywódcy ciągle ostrzegają, że autorytaryzm "Sarko" zagraża Francji. Kto weźmie te przestrogi serio, skoro prezydent bierze adwersarzy do rządu? Tertio: Sarkozy i premier Fillon stworzyli gabinet nie z partyjnego klucza (jak Chirac: z ludzi wiernych, ale często biernych), lecz z klucza profesjonalizmu.
K

Kto więc w rządzie tym zasiada? Primo: 7 kobiet na 15 ministrów - obietnica wyborcza Sarkozy'ego. Secundo: Alain Juppé - były premier Francji i pupilek Chiraca dostał skrojoną specjalnie dla niego tekę ministra ekologii i zagospodarowania terytorium, ale - uwaga, nowość! - z prerogatywami finansowymi (Sarkozy i Fillon poważnie traktują obietnicę zajęcia się ochroną środowiska). Tertio: ministrem spraw zagranicznych został socjalista Bernard Kouchner - twórca organizacji "Lekarze bez granic" (Pokojowa Nagroda Nobla z 1999 r.). Quatro: problemy społeczne rozwiązywać mają znana działaczka katolicka Christine Boutin oraz Martin Hirsch, następca abbé Pierre'a na czele organizacji charytatywnej Emaus.

Jeśli osobistości te będą potrafiły efektywnie współpracować, a Sarkozy zapewnia, że tak będzie, to chapeau bas! Wyjście Francji z głębokiego kryzysu społeczno-...

1021

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]