Reklama

Ładowanie...

Francja: wszystko nowe

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Nicolas Sarkozy zaczął pierwszą kadencję prezydencką od niespodzianki: otworzył nowy rząd na lewicę i centrum, choć szczególnie ta pierwsza wcale o to nie zabiegała. Strategia prezydenta jest taka: wygrał wybory dzięki politycznej wyrazistości i od razu otwiera się na postulaty byłych konkurentów. Tak upiecze co najmniej trzy pieczenie naraz. Primo: zaskarbia zaufanie dużej części elektoratu centrowego i umiarkowanie lewicowego, co w wyborach parlamentarnych (10 i 17 czerwca) jeszcze poprawi wyniki prawicy. Secundo: obezwładnia opozycję - Partia Socjalistyczna pogubiła się, a jej przywódcy ciągle ostrzegają, że autorytaryzm "Sarko" zagraża Francji. Kto weźmie te przestrogi serio, skoro prezydent bierze adwersarzy do rządu? Tertio: Sarkozy i premier Fillon stworzyli gabinet nie z partyjnego klucza (jak Chirac: z ludzi wiernych, ale często biernych), lecz z klucza profesjonalizmu.
K

Kto więc w rządzie tym zasiada? Primo: 7 kobiet na 15 ministrów - obietnica wyborcza Sarkozy'ego. Secundo: Alain Juppé - były premier Francji i pupilek Chiraca dostał skrojoną specjalnie dla niego tekę ministra ekologii i zagospodarowania terytorium, ale - uwaga, nowość! - z prerogatywami finansowymi (Sarkozy i Fillon poważnie traktują obietnicę zajęcia się ochroną środowiska). Tertio: ministrem spraw zagranicznych został socjalista Bernard Kouchner - twórca organizacji "Lekarze bez granic" (Pokojowa Nagroda Nobla z 1999 r.). Quatro: problemy społeczne rozwiązywać mają znana działaczka katolicka Christine Boutin oraz Martin Hirsch, następca abbé Pierre'a na czele organizacji charytatywnej Emaus.

Jeśli osobistości te będą potrafiły efektywnie współpracować, a Sarkozy zapewnia, że tak będzie, to chapeau bas! Wyjście Francji z głębokiego kryzysu społeczno-...

1021

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]