Reklama

Flanelowe ciastka

Flanelowe ciastka

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Celem pisania jest podtrzymywanie ludzi przy życiu. Przeważnie chodzi o konkretnego człowieka: o życie tego, który pisze.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
P

Przestaniesz pisać – jakbyś już nie żył. To uzależnienie tak silne jak papierosy i alkohol, lub nawet silniejsze. Kurt Vonnegut pisał na starość, że ciągle ma nadzieję, iż papierosy w końcu go zabiją. „Ogień na jednym końcu i głupek na drugim”. Zginął, jak wiadomo, zaplątawszy się w smycz, kiedy wyprowadzał psa na spacer. Pisał jednak (i palił) do końca.

Nie jest prawdą, że pisarz nie wie, co stanie się z jego dziełem. Na ogół wie bardzo dobrze. W epoce, w której nadspodziewanie rozwinęły się media konkurencyjne wobec książki, nie ma powodu udawać, że pisze się dla „późnych wnuków”. Efekt musi być natychmiastowy, jak przy zastrzyku adrenaliny. Dopóki pisarz żyje i pisze nowe książki, także jego wcześniejsze utwory mogą liczyć na uwagę czytelników. Książki pisarzy, do których jeszcze 20-30 lat temu ustawiały się kolejki po autograf, dziś są usuwane z bibliotek.

Nie brak...

4045

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]