Reklama

Faryzeusz i grzesznica

Faryzeusz i grzesznica

20.07.2010
Czyta się kilka minut
Potem zwrócił się do kobiety i rzekł Szymonowi: Widzisz tę kobietę? Wszedłem do twego domu, a nie podałeś mi wody do nóg; ona zaś łzami oblała Mi stopy. Łk 7, 44.
U

Uczta, którą przygotował faryzeusz Szymon, prawdopodobnie zgromadziła wielu uczestników. W gwarze rozmów mogły ujść uwagi słowa wypowiedziane przez Jezusa. Dlatego też adresując wypowiedź do gospodarza, Jezus "zwrócił się do kobiety", jak gdyby pragnął, aby przede wszystkim do niej dotarły niosące nową nadzieję słowa Jego uznania. W swym komentarzu Jezus bynajmniej nie próbuje wykazywać, że uważana za grzesznicę kobieta jest niewiniątkiem. Przeciwnie, mówi o jej "licznych grzechach", które zostają odpuszczone.

W Jezusowym retorycznym pytaniu "widzisz tę kobietę?" zdaje się dźwięczeć nuta ironii. Sugeruje ono, że pryncypialnie zgorszony Szymon mógł nie zauważyć kobiety tak samo, jak nie zauważył zasad gościnności, które normalnie znajdowały wyraz w powitalnym obmyciu i namaszczeniu olejkiem zaproszonego gościa. Być może gospodarz zbagatelizował te zasady, bo...

2103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]