Reklama

Fantazja alternatywna

Fantazja alternatywna

03.04.2012
Czyta się kilka minut
Jeśli mielibyśmy wskazać pojedynczy dokument, który w kluczowym momencie historii chrześcijan umożliwił im polityczne zwycięstwo, pojawia się problem. Wydał go bowiem jeden z ich głównych prześladowców.
rys. Marek Tomasik
B

Być może to Galeriusz, cesarz zaliczony w poczet rzymskich bogów jako Divus Galerius, powinien w pamięci chrześcijan zająć miejsce Konstantyna I Wielkiego. Ale największy prześladowca nowej religii, który dopiero na łożu śmierci przyznał się do porażki i odwołał represje, nie nadawał się na symbol adwokata wiary.

Co innego Konstantyn – i krzyż, który wedle legendy miał jemu i jego żołnierzom ukazać się na niebie w czasie walki z rywalem do rzymskiego tronu, Maksencjuszem, w 312 r.

Cesarz, nawrócony na chrześcijanstwo, już pod znakiem krzyża stanął 28 października tego roku do decydującego boju nad brzegiem Tybru. Wygrana w bitwie przy Moście Mulwijskim otworzyła mu drogę do Rzymu, zaś obraz tonącego we wzburzonej rzece Maksencjusza na stulecia awansował na Zachodzie do rangi ikonicznego.

Lecz Konstantyn I Wielki – cesarz Rzymu, pogromca barbarzyńców,...

11796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]