Reklama

Fakelaki, czyli kopertka

Fakelaki, czyli kopertka

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Gospodarka Grecji jest jak mityczna Hydra. Ma siedem głów, które uparcie odrastają. To etatyzm, korupcja, nepotyzm, kumoterstwo, klientelizm, zamknięte sklepy i marnotrawstwo.
W

W tak barwny sposób problemy greckiej gospodarki opisuje Jason Manolopulos, autor książki "Greece’s »Odious« Debt" ("»Okropny« dług Grecji"), wydanej w połowie tego roku przez londyńskie wydawnictwo Anthem Press. Kim jest Manolopulos? Wcale nie, jak można by sądzić, ekonomistą-teoretykiem specjalizującym się w sporządzaniu analiz. Przeciwnie: jego domeną jest praktyka, Manolopulos jest menedżerem i bankowcem, do niedawna był szefem jednego z funduszy hedgingowych. Ma więc okazję z bliska obserwować Hydrę.

Wypada się jednak zastanowić, czy jego porównanie jest trafne? Skoro nikomu do tej pory nie udało się skutecznie odrąbać żadnej z siedmiu fatalnych głów, zapewne tak. Ale czy naprawdę próbowano?

Starania w tym kierunku bez wątpienia podejmował Jeorjos Papandreu, do niedawna premier, który przez ostatnie dwa lata dźwigał na swych barkach...

9086

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]