Reklama

Śmierć w imię godności

Śmierć w imię godności

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Nigdy jeszcze przywódcy UE nie czekali z takim napięciem na wynik wyborów w którymś z krajów członkowskich. Od decyzji Greków zależy w końcu nie tylko los Grecji.
Kordon policji wokół stadionu, na którym przemawia lider partii PASOK Evangelos Venizelos. Ateny, 19 kwietnia 2012 r. Fot. Louisa Gouliamaki / AFP / East News
Z

Zapowiedziane na 6 maja wybory będą najważniejszymi w ostatnich latach – z uwagi na niepewną pozycję Grecji w strefie euro, jej nieudany system polityczny oraz gospodarkę w stanie upadku. „Rezultaty głosowania będą miały wielki wpływ na przyszłość naszego kraju. I po raz pierwszy walka toczy się nie tyle na polu ideologii, w wokół konkretnych kwestii – wśród których najważniejsze jest pytanie: czy Grecja powinna trzymać się kursu dyktowanego przez zagranicznych wierzycieli, czy też przyjąć bardziej radykalne podejście i odrzucić pomoc finansową z Unii?”.

Anglojęzyczny tygodnik „Athens News” nie jest w swej opinii odosobniony. Ewangelos Wenizelos – do niedawna minister finansów, a obecnie nowy lider socjalistycznej partii PASOK – poszedł nawet dalej, mówiąc, że tak ważnych wyborów nie było w Grecji od 1974 r. A był to, przypomnijmy, czas wielkiego przełomu: obalenia tzw. rządu...

10958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]