Reklama

Ładowanie...

Śmierć w imię godności

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Nigdy jeszcze przywódcy UE nie czekali z takim napięciem na wynik wyborów w którymś z krajów członkowskich. Od decyzji Greków zależy w końcu nie tylko los Grecji.
Kordon policji wokół stadionu, na którym przemawia lider partii PASOK Evangelos Venizelos. Ateny, 19 kwietnia 2012 r. Fot. Louisa Gouliamaki / AFP / East News
Z

Zapowiedziane na 6 maja wybory będą najważniejszymi w ostatnich latach – z uwagi na niepewną pozycję Grecji w strefie euro, jej nieudany system polityczny oraz gospodarkę w stanie upadku. „Rezultaty głosowania będą miały wielki wpływ na przyszłość naszego kraju. I po raz pierwszy walka toczy się nie tyle na polu ideologii, w wokół konkretnych kwestii – wśród których najważniejsze jest pytanie: czy Grecja powinna trzymać się kursu dyktowanego przez zagranicznych wierzycieli, czy też przyjąć bardziej radykalne podejście i odrzucić pomoc finansową z Unii?”.

Anglojęzyczny tygodnik „Athens News” nie jest w swej opinii odosobniony. Ewangelos Wenizelos – do niedawna minister finansów, a obecnie nowy lider socjalistycznej partii PASOK – poszedł nawet dalej, mówiąc, że tak ważnych wyborów nie było w Grecji od 1974 r. A był to, przypomnijmy, czas wielkiego przełomu: obalenia tzw. rządu...

10958

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]