Reklama

Ewangelia na opak

Ewangelia na opak

22.02.2021
Czyta się kilka minut
W Sądzie Rejonowym w Płocku odbyła się druga rozprawa w procesie przeciwko aktywistkom, które rozklejały wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą.
O

O obrazę uczuć religijnych oskarżył je ksiądz, który wcześniej zbudował homofobiczny Grób Pański (akcja aktywistek była odpowiedzią na niego). Wsparcie otrzymał od Ordo Iuris i Kai Godek.

Choć w zamierzeniu oskarżających proces ten jest obroną chrześcijaństwa, faktycznie szkodzi wspólnocie katolików. Po pierwsze, nie ma obiektywnych podstaw, by ktokolwiek z osób religijnych w uzasadniony sposób mógł się czuć obrażony. Kolory tęczy w symbolice LGBTQ+ oznaczają pełnię i harmonię – jest to więc manifestowanie tego, że osoby rozpoznające u siebie inną orientację niż heteroseksualna są pełnowartościowymi ludźmi. Taki przekaz nie może nikogo obrażać.

Po drugie, nawet jeśli ktoś z powodów religijnych traktuje aktywność seksualną osób ­LGBTQ+ jako grzech i właśnie z tym kojarzy symbol tęczy, redukuje w ten sposób te osoby do ich seksualności. Nie jest to postawa, której by...

1179

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zapewne wygodniejsza jest postawa obojętności w przypadkach ośmieszania osób świętych - w tym Matki Bożej - Kościoła katolickiego. Wygodniejsza ale czy godniejsza ? Czy mamy postępować godnie czy też może konformistycznie, przymykając oko na coraz bardziej agresywne przypadki profanacji katolickich świętości ? To trochę tak jak z przypadkami fizycznych ataków na świątynie. Czy mamy czekać biernie przyglądając się rozwojowi wypadków czy też raczej wyprowadzać osoby zakłócające nabożeństwa ?

Kazde postępowanie przedstawicieli Kościoła niezgodne z Ewangelią jest przeciwskuteczne, czego nasi fundamentaliści zrozumieć nie potrafią.

Czyli, że mamy biernie się przyglądać. Daj Boże, że to pomoże.

Poproszę o radę. Jeśli dziewczyny od pani Lempart zabiorą księdzu kluczyk i otworzą Tabernakulum, to jak wtedy powinien reagować katolik ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]