Reklama

Establishment jest nieszczęśliwy

Establishment jest nieszczęśliwy

18.03.2008
Czyta się kilka minut
McCain, Obama, Clinton? Niezależnie kto z tej trójki zostanie prezydentem USA, będzie bardziej uzależniony od klanu urzędniczego niż poprzednicy. Bo McCain, Obama i Clinton mają jedną cechę wspólną: żadne nigdy nie kierowało niczym ważnym.
N

Nawet w Stanach, kraju nieustannej zmiany, istnieje coś takiego jak "polityczny establishment". Podczas gdy prezydenci i wybrani przez nich urzędnicy przychodzą i odchodzą, on zmienia się bardzo powoli.

Teoretycznie trudno określić, kto jest członkiem tej grupy, bo nie są to ludzie nadzwyczaj znani, nadzwyczaj dobrze wykształceni czy nadzwyczaj bogaci. Ale w praktyce to proste: wszyscy mieszkają w kilku enklawach w obrębie Waszyngtonu i przedmieść. I wszyscy należą do kilku klubów (lub stowarzyszeń, które funkcjonują jak kluby).

Zważywszy na charakter amerykańskiego społeczeństwa, nieuniknionym jest, że wielu z nich jest prawnikami, choć ledwie garstka była kiedyś na sali sądowej. A nawet jeśli wykonują zawód prawnika i nie są urzędnikami, robią to, udzielając porad politycznych lub jako lobbyści. Inni dotarli do Waszyngtonu po latach...

5836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]