Reklama

Enzymy, wirusy i przeciwciała

Enzymy, wirusy i przeciwciała

03.10.2018
Czyta się kilka minut
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii za rok 2018 przypadła trojgu uczonym za badania z pogranicza chemii, biochemii i biologii molekularnej.
Sztokholm, 03.10.2018 r. / Fot. Ye Pingfan/Xinhua News/East News
Sztokholm, 03.10.2018 r. / Fot. Ye Pingfan/Xinhua News/East News
P

Połowa trafiła do Frances H. Arnold z Caltech (USA) za prace dotyczące ewolucji na poziomie chemicznym. Badała ona enzymy (cząsteczki sterujące reakcjami chemicznymi w organizmach) poddawane procesowi losowych mutacji (w ramach tzw. ewolucji sterowanej), w wyniku których  cząsteczki te ulegają zmianom strukturalnym – niektóre z mutacji poprawiają efektywność działania enzymów. Laureatka opracowała metodę „wyłapywania” najskuteczniejszych enzymów, która okazała się bardzo uniwersalna. Ulepszone enzymy, będące naturalnymi katalizatorami wielu reakcji, mogą znaleźć szerokie zastosowania. Frances Arnold ma już kilkanaście patentów dotyczących m.in. wytwarzania nowych biopaliw czy też tzw. zielonej chemii.

Drugą połowę tegorocznej nagrody podzielono pomiędzy George'a P. Smitha (University of Missouri, USA) oraz Gregory'ego P. Wintera Laboratory of Molecular Biology, Cambridge, Wielka Brytania). Uczeni ci zajmują się bakteriofagami (wirusami atakującymi bakterie) oraz przeciwciałami. Opracowana przez Smitha tzw. fagowa ekspresja peptydów (phage display) to wyrafinowana technika laboratoryjna, która pozwala na badanie i manipulowanie oddziaływaniami białek, peptydów oraz DNA. Ich odkrycia mają szczególne znaczenie dla opracowania nowych, znacznie bardziej efektywnych leków stosowanych m.in. w terapii nowotworów. 


CZYTAJ TAKŻE:
 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]