Reklama

Elity – czas schyłku

Elity – czas schyłku

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Istnienie inteligencji jako grupy było efektem cywilizacyjnego niedorozwoju. Zanika wąska klasa ludzi wykształconych, z etosem i misją podniesienia na wyższy poziom kultury mas rodaków.
Elity w dołku - debata
C

Czy Polacy mają lepsze, czy gorsze elity niż sąsiedzi? Czy są lepsze, czy gorsze, niż mieliśmy w przeszłości? Możemy to w ogóle zmierzyć? To podstawowe pytanie gubi się w rytualnych dyskusjach o upadku inteligencji i wylewanej w pismach dla inteligentów frustracji spowodowanej widocznym schyłkiem społecznego znaczenia ich kasty. Inteligenta boli, że „naród” albo „lud” nie słucha go już tak jak dawniej, i stąd też nie darzy prestiżem, który inteligentowi miałby się należeć.

W 2013 r. w badaniach dotyczących hierarchii prestiżu w Polsce (prowadzonych od 1958 r.) strażak zdetronizował profesora uniwersytetu, przez dekady zajmującego pierwsze miejsce. Dwa następne miejsca w hierarchii prestiżu zajęli robotnik wykwalifikowany i górnik. Badacze CBOS-u zaobserwowali, że od lat w hierarchii prestiżu awansują „zwykłe” zawody – rolnik, robotnik, pielęgniarka – a zawody wymagające...

11106

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

.. panowie nie wiem ja wy, ale ja ...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]