Reklama

Ładowanie...

Elity – czas schyłku

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Istnienie inteligencji jako grupy było efektem cywilizacyjnego niedorozwoju. Zanika wąska klasa ludzi wykształconych, z etosem i misją podniesienia na wyższy poziom kultury mas rodaków.
Elity w dołku - debata
C

Czy Polacy mają lepsze, czy gorsze elity niż sąsiedzi? Czy są lepsze, czy gorsze, niż mieliśmy w przeszłości? Możemy to w ogóle zmierzyć? To podstawowe pytanie gubi się w rytualnych dyskusjach o upadku inteligencji i wylewanej w pismach dla inteligentów frustracji spowodowanej widocznym schyłkiem społecznego znaczenia ich kasty. Inteligenta boli, że „naród” albo „lud” nie słucha go już tak jak dawniej, i stąd też nie darzy prestiżem, który inteligentowi miałby się należeć.

W 2013 r. w badaniach dotyczących hierarchii prestiżu w Polsce (prowadzonych od 1958 r.) strażak zdetronizował profesora uniwersytetu, przez dekady zajmującego pierwsze miejsce. Dwa następne miejsca w hierarchii prestiżu zajęli robotnik wykwalifikowany i górnik. Badacze CBOS-u zaobserwowali, że od lat w hierarchii prestiżu awansują „zwykłe” zawody – rolnik, robotnik, pielęgniarka – a zawody wymagające...

11106

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]