Reklama

Ładowanie...

Bunt mas

27.07.2015
Czyta się kilka minut
Agata Bielik-Robson, filozofka: Inteligencja, w resztkowej formie, istnieje dziś głównie po prawej stronie. Jest hamulcowym, powielającym najgorsze stereotypy mitu romantycznego i szlachetczyzny.
Fot. Starowieyska Magda / FOTORZEPA / FORUM
P

PAWEŁ BRAVO: W połowie jesteś brytyjską filozofką, ale chcę, żebyś wskoczyła w buty szczerego polskiego inteligenta i popsioczyła trochę na nasze czasy. Pamiętasz, ilu było w polityce, u progu nowej Polski, ludzi dających się podciągnąć pod definicję intelektualisty? Potem krzywa tego udziału zaczęła beznadziejnie opadać. 

AGATA BIELIK-ROBSON: Po kilkunastu latach przynależenia do świata zachodniego zaczyna zamykać się nad nami „żelazna klatka” praw i norm, które nas coraz bardziej dyscyplinują, siłą rzeczy odbierając nam fantazję.

Taka jest natura późnej demokracji: normalizacja i standaryzacja dyskursu politycznego i medialnego, który politykę obsługuje. Wszyscy mówią jednym językiem, bo takie są wymogi tego profesjonalnego idiomu, całkowicie odindywidualizowanego. Wprawdzie pojawiają się napięcia między lewicą a prawicą, ale skala...

17103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]