Reklama

Elegia na odejście

Elegia na odejście

02.08.2011
Czyta się kilka minut
Zwierzęta nie reagowały na polewanie ich napojami, na pety rzucane ze ścieżki. Im bardziej chorobliwie się zachowywały, im bardziej woniało od nich bliskim końcem, tym większa była zaciętość ludzi w zoo.
Zoo w Równem, Ukraina / fot. Wojciech Nowicki
W

W 1997 roku powódź zabrała wiele zwierząt z zoo w Opolu (i nie tylko tam zresztą). Utopił się nawet hipopotam. Przeczytałem o tym w gazecie, to było jedno z tysięcy podobnych do siebie doniesień o wielkiej wodzie i stratach, o bohaterstwie i nędzy, wszystko kiczowate, wszystko w równym, ponurym tonie, tak że nawet już informacje sportowe ze świata wydawały się przynależeć do kosmosu ogarniętego kataklizmem; aż się miało ochotę odgrodzić od świata i nie słuchać. Ten jeden jedyny hipopotam wydał mi się ofiarą niepotrzebną, bo milczącą; wokół żalili się ludzie, którzy się pobudowali na terenach, gdzie od zawsze wylewały potoki, i mieszkańcy bloków zbudowanych na terenie zalewowych, jakby zdziwieni, że to właśnie ich zalała rzeka. Hipopotam był osobny, na uboczu, tak po prostu; i utopił się, choć to przecież wodne zwierzę.

Wyobrażam sobie inną wersję: gdyby ten...

14055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]