Reklama

Eksperyment

26.04.2011
Czyta się kilka minut
26 kwietnia 1986 r. o północy w Czarnobylu pracę zaczęła nocna zmiana. Miała szczególne zadanie: przeprowadzić próbę bezpieczeństwa reaktora nr 4.
W

W dyspozytorni reaktora przejęli dowodzenie: Aleksander Akimow (naczelnik zmiany), Leonid Toptunow (odpowiedzialny za sterowanie reaktorem) i starszy inżynier Borys Stolarczuk. Nikołaj Fomin, główny inżynier elektrowni - najważniejsza osoba w Czarnobylu - tej nocy spał. Zlecił przeprowadzenie próby, gdy otrzymał prikaz od Zarządu Głównego Energii Atomowej ZSRR. Nie podejrzewał, czym to się może skończyć; energetyka atomowa nie była jego mocną stroną, ukończył "kurs korespondencyjny". Był lizusem partii i to starczyło, by dostał lukratywną posadę. Noc była gwiaździsta i ciepła. Mieszkańcy oddalonego o kilka kilometrów miasta Prypeć nie zamknęli okien. Do mieszkań wkradało się ciepłe powietrze - a kilkanaście minut po godzinie pierwszej także promieniowanie.

Guzik

W dyspozytorni reaktora nr 4 prócz młodych inżynierów (Toptunow...

8778

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]