Reklama

Eksperyment

Eksperyment

26.04.2011
Czyta się kilka minut
26 kwietnia 1986 r. o północy w Czarnobylu pracę zaczęła nocna zmiana. Miała szczególne zadanie: przeprowadzić próbę bezpieczeństwa reaktora nr 4.
W

W dyspozytorni reaktora przejęli dowodzenie: Aleksander Akimow (naczelnik zmiany), Leonid Toptunow (odpowiedzialny za sterowanie reaktorem) i starszy inżynier Borys Stolarczuk. Nikołaj Fomin, główny inżynier elektrowni - najważniejsza osoba w Czarnobylu - tej nocy spał. Zlecił przeprowadzenie próby, gdy otrzymał prikaz od Zarządu Głównego Energii Atomowej ZSRR. Nie podejrzewał, czym to się może skończyć; energetyka atomowa nie była jego mocną stroną, ukończył "kurs korespondencyjny". Był lizusem partii i to starczyło, by dostał lukratywną posadę. Noc była gwiaździsta i ciepła. Mieszkańcy oddalonego o kilka kilometrów miasta Prypeć nie zamknęli okien. Do mieszkań wkradało się ciepłe powietrze - a kilkanaście minut po godzinie pierwszej także promieniowanie.

Guzik

W dyspozytorni reaktora nr 4 prócz młodych inżynierów (Toptunow...

8778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]