Reklama

Egipt: po zbrodni sprzed roku koptyjscy chrześcijanie reformują klasztory

Egipt: po zbrodni sprzed roku koptyjscy chrześcijanie reformują klasztory

05.08.2019
Czyta się kilka minut
Papież Tawadros II, przywódca Kościoła koptyjskiego, ponownie zezwolił klasztorom egipskim na przyjmowanie nowicjuszy.
AFP / EAST NEWS
W

Wcześniej – przed rokiem, wkrótce po tym jak dwaj mnisi brutalnie zamordowali Anbę Epifaniusza, opata klasztoru św. Makarego w Wadi an-Natrun (starożytne Sketis) – obłożył klasztory surowymi restrykcjami.

29 lipca 2018 r. ciało Epifaniusza znaleziono w kałuży krwi. Przesłuchania wykazały, że w klasztorze trwał spór grupy przynajmniej sześciu zakonników z opatem o sprawy dotyczące pieniędzy i dyscypliny; podejrzenia wzbudził 34-letni były mnich Izajasz, na kilka dni przed morderstwem usunięty z Wadi an-Natrun za łamanie zasad. Izajasz przyznał się do zbrodni i wydał wspólnika, mnicha Filoteusza (na zdjęciu: jego proces). Obaj usiłowali potem popełnić samobójstwo, pierwszy pijąc środek owadobójczy, drugi rzucając się z dachu klasztoru; zostali odratowani. Sąd skazał ich na śmierć, przeciw czemu bezskutecznie protestowali biskupi.

Epifaniusz był ważną postacią Kościoła, doradcą Tawadrosa II. Podczas pogrzebu opata papież nakazał wszystkim duchownym likwidację kont w mediach społecznościowych: szybko pojawiły się głosy, że chciał przez to uniknąć wyjścia na jaw podziałów w łonie Kościoła. Papież tłumaczył, że aktywność w sieci sprzyja postawom egocentrycznym. Wkrótce pomnożył restrykcje, zakazując mnichom opuszczania klasztorów bez zezwolenia, ograniczając przyjmowanie pielgrzymów i wstrzymując przyjmowanie adeptów. Do wszystkich klasztorów rozesłał delegatów, którzy badali przestrzeganie reguł monastycznych. Po roku papież uznał, że reforma weszła w życie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]