Reklama

Ebola: końca epidemii nie widać

Ebola: końca epidemii nie widać

26.12.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Janusz Pawęska, wirusolog pracujący w Afryce: Po każdym wybuchu epidemii świat się budzi, reaguje, wydaje miliony dolarów na zatrzymanie wirusa. A i tak następny raz znów będzie zaskoczeniem.
Fot. Archiwum prywatne
A

ADAM ROBIŃSKI: Ile razy dziennie myje Pan ręce?

PROF. JANUSZ PAWĘSKA: Bardzo często, bo jestem aktywnie zaangażowany w prace laboratoryjne i terenowe. Ręce myję więc nie tylko przed i po posiłkach, ale też po doświadczeniach i czynnościach diagnostycznych. Ale mycie rąk wcale nie jest taką oczywistą sprawą.

Co Pan mówi?

Mało kto się do tego przykłada, zwykle to tylko szybkie opłukiwanie fragmentów dłoni. Często nie bierzemy pod uwagę, jak ważne są np. wewnętrzne części palców. Do mycia rąk trzeba się przyłożyć, poświęcić trochę czasu i zrobić to porządnie. Jest nawet metoda badania skuteczności mycia rąk: naświetla się skórę i od razu widać, gdzie woda i mydło nie dotarły. Ja na ręce bardzo uważam, bo mnóstwo bakterii, grzybów i wirusów przenosi się właśnie przez dotyk.

Pod koniec...

14082

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]