Reklama

Dziewczynka z wąsem

Dziewczynka z wąsem

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Ukryty w lesie pałacyk należał kiedyś do bogatego nafciarza z Batumi. Nie był za duży, ale wygodny. Obok – w podobnych dworkach i eleganckich willach – mieszkali przyjaciele gospodarza z pracy.
Fot. Grażyna Makara
Paweł reszka / Fot. Grażyna Makara
W

W oknach były piękne witraże. Ściany pokrywały francuskie gobeliny. W parku posągi z marmuru. Spacery ocienionymi alejkami, oranżerie, ciche altanki. Dzieci miały raj.

Były nianie oraz, oczywiście, guwernantki – których tak nie nazywano. Mówiono o nich po prostu: nauczyciele. A o służących mówiono: pracownicy.

Sąsiedzi różnie, ale tato interesował się domem. Kazał grabić liście w lesie, założyć pasiekę, obsiewać pola gryką – żeby w domu był swój miód. W ogóle lubił, żeby wszystko było swoje – dlatego rozpoczął hodowlę perliczek. Kwaszono ogórki, zbierano grzyby do marynowania. Gospodarz tego doglądał, choć był bardzo zajętym człowiekiem.

Wszyscy żyli zgodnie. Dom huczał od śmiechu dzieci. Gospodarz lubił ten gwar. Pozwolił, by w parku stanęła huśtawka i, na drzewie, domek Robinsona.

Sąsiedzi przychodzili w gości. Gospodarz częstował winem. Czasem wszyscy...

5071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]