Reklama

Kieszonkowy jastrząb

Kieszonkowy jastrząb

22.12.2015
Czyta się kilka minut
Co roku obserwujemy wędrowne ptaki, które próbują zimować w Polsce. Szczególnie w miastach, które są wyspami ciepła.
Jarzębatka Fot. Stanisław Łubieński
W

Warszawa, poranny pośpiech. Do autobusu, tramwaju, metra. Na przesiadkę. Żywioł tłumu przytłacza szczególnie w zatrutym spalinami sercu miasta: na placu przed stacją Centrum, w cieniu Pałacu Kultury i Nauki. Dookoła krzewy: dzika róża, zmarniały rokitnik, objedzone berberysy. A w nich stosy śmieci. Pety z taksówkarskich popielniczek, kartony po legowiskach bezdomnych. Tu zresztą mieści się też nieformalny, ale popularny, sądząc z zapachu, wychodek. Koło zejścia na peron (w stronę Kabat) na wyleniałym trawniku siedzi niepozorny, szary ptak. Nie zwraca niczyjej uwagi. Skubie ze spokojem połówkę jabłka i tylko czasem, kiedy ćwierkną ostrzegawczo wróble, stroszy pióra na głowie i toczy wokoło bazyliszkowym okiem. Bez lornetki trudno zajrzeć w jego hipnotyzujące, żółte ślepia. Uspokojony, wraca do swojego jabłka.

Niepozorne ciało to jak ciemne okulary na nosie celebryty – ten szary...

7087

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]