Reklama

Dyskusja o komunii dla osób rozwiedzionych

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Jednym z ważnych problemów, który zostanie poruszony na Synodzie, jest sytuacja niedopuszczania do komunii osób rozwiedzionych, które zawarły ponowny związek małżeński.

Instrumentum laboris” stwierdza, że należy do takich osób podchodzić z miłosierdziem, przekonując, że nie są wykluczone z Kościoła. Wspomina o pojawiających się postulatach dopuszczenia ich w pewnych sytuacjach do sakramentów – ale nie wypowiada się na temat możliwości spełnienia tych postulatów. Odnotowuje – choć z pewną rezerwą – pojawiające się propozycje wzorowania się na praktyce Kościołów prawosławnych, dopuszczających w razie rozpadu małżeństwa ponowny związek, choć o charakterze pokutnym. Dostrzega natomiast możliwość uproszczenia procedury stwierdzania nieważności małżeństwa.
Przypomnijmy, że pytanie o możliwość dopuszczenia postawił sam papież Franciszek w rozmowie z jezuickim periodykiem „La Civiltà Cattolica” (opublikowanej także w „TP” nr 39/2013). Papież dał wówczas przykład kobiety, która po nieudanym małżeństwie i dokonanej aborcji ponownie...

2834

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]