Dyskusja o komunii dla osób rozwiedzionych

Jednym z ważnych problemów, który zostanie poruszony na Synodzie, jest sytuacja niedopuszczania do komunii osób rozwiedzionych, które zawarły ponowny związek małżeński.

07.07.2014

Czyta się kilka minut

Instrumentum laboris” stwierdza, że należy do takich osób podchodzić z miłosierdziem, przekonując, że nie są wykluczone z Kościoła. Wspomina o pojawiających się postulatach dopuszczenia ich w pewnych sytuacjach do sakramentów – ale nie wypowiada się na temat możliwości spełnienia tych postulatów. Odnotowuje – choć z pewną rezerwą – pojawiające się propozycje wzorowania się na praktyce Kościołów prawosławnych, dopuszczających w razie rozpadu małżeństwa ponowny związek, choć o charakterze pokutnym. Dostrzega natomiast możliwość uproszczenia procedury stwierdzania nieważności małżeństwa.

Przypomnijmy, że pytanie o możliwość dopuszczenia postawił sam papież Franciszek w rozmowie z jezuickim periodykiem „La Civiltà Cattolica” (opublikowanej także w „TP” nr 39/2013). Papież dał wówczas przykład kobiety, która po nieudanym małżeństwie i dokonanej aborcji ponownie wyszła za mąż i jest radosną matką piątki dzieci, ale aborcja bardzo jej ciąży. „Co ma uczynić spowiednik?” – pytał papież.

Temu problemowi poświęcony został marcowy konsystorz, podczas którego kard. Walter Kasper zaproponował warunki, które powinny spełniać osoby chcące być dopuszczone do komunii. Obszerne fragmenty tego przemówienia publikowaliśmy w „TP” nr 13/2014 (a całość na stronie tygodnik.onet.pl). Dyskusja wciąż się toczy – także na łamach polskich periodyków. W ostatnim, 55. numerze kwartalnika „Christianitas” opublikowany został blok tekstów ukazujący dyskusję z zachowawczej perspektywy. Zawiera on m.in. rozmowę z kard. Carlem Caffarrą, głównym adwersarzem kard. Kaspera. Jak dowiedział się „Tygodnik Powszechny”, po wystąpieniu kard. Kaspera na konsystorzu i mimo słów wsparcia ze strony Franciszka („Znalazłem w tym tekście to, co mówił św. Ignacy, ten sensus Ecclesiae, umiłowanie Matki Kościoła” – powiedział papież) z ostrą polemiką wystąpił właśnie kard. Caffarra.

Jak potwierdzić naukę o nierozerwalności małżeństwa ważnie zawartego i o grzeszności współżycia pozamałżeńskiego, jednocześnie okazując miłosierdzie rozwodnikom? „Nie jest łatwo znaleźć rozwiązanie zmieniające kościelną dyscyplinę w tak delikatnej kwestii bez ryzyka naruszenia spójności doktryny” – pisze Zbigniew Nosowski w najnowszym numerze „Więzi”, która tej sprawie poświęciła blok tekstów. Jednocześnie zauważa, że „również w stanie obecnym doktrynalna spójność nie jest idealna. Skoro bowiem Kościół tak usilnie zachęca osoby pozostające w związkach niesakramentalnych do komunii duchowej, to znaczy, że nie są one tak całkowicie odwrócone od Boga, jak wynikałoby to z prostego katechizmowego rozumienia skutków grzechu ciężkiego”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2014