Reklama

Ładowanie...

Dwustu sześćdziesięciu Radków

14.10.2013
Czyta się kilka minut
W polskich więzieniach jest około 260 osób, które nie powinny do nich trafić, bo nie potrafią ocenić swoich czynów – taką informację podała w ubiegłym tygodniu Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
D

Dane, przy pomocy Służby Więziennej, pani rzecznik sprawdziła po tym, jak prezydent Bronisław Komorowski – na wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta – ułaskawił niepełnosprawnego intelektualnie Radka Agatowskiego. 26-latek trafił do więzienia ponad rok temu w związku z siedmioma prawomocnymi wyrokami za drobne kradzieże.
Opinia prof. Lipowicz w sprawie Agatowicza i ponad dwustu podobnych przypadków musi robić wrażenie. „To jest paradoks, że sędziowie nie potrafili dostrzec, iż taka osoba nie jest zdolna do ponoszenia winy, bo nie jest w stanie rozeznać skutków swojego działania” – mówiła w ubiegłym tygodniu rzeczniczka, dodając, że „nie chodzi o przypadki wątpliwe, w których mogłoby dojść do symulacji, tylko przez lata obserwowane przypadki osób, które w systemie penitencjarnym się nie powinny znaleźć”.
Jeśli prof. Lipowicz ma rację, sprawy nie da się określić...

1488

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]