Reklama

Dwustu sześćdziesięciu Radków

Dwustu sześćdziesięciu Radków

14.10.2013
Czyta się kilka minut
W polskich więzieniach jest około 260 osób, które nie powinny do nich trafić, bo nie potrafią ocenić swoich czynów – taką informację podała w ubiegłym tygodniu Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
D

Dane, przy pomocy Służby Więziennej, pani rzecznik sprawdziła po tym, jak prezydent Bronisław Komorowski – na wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta – ułaskawił niepełnosprawnego intelektualnie Radka Agatowskiego. 26-latek trafił do więzienia ponad rok temu w związku z siedmioma prawomocnymi wyrokami za drobne kradzieże.
Opinia prof. Lipowicz w sprawie Agatowicza i ponad dwustu podobnych przypadków musi robić wrażenie. „To jest paradoks, że sędziowie nie potrafili dostrzec, iż taka osoba nie jest zdolna do ponoszenia winy, bo nie jest w stanie rozeznać skutków swojego działania” – mówiła w ubiegłym tygodniu rzeczniczka, dodając, że „nie chodzi o przypadki wątpliwe, w których mogłoby dojść do symulacji, tylko przez lata obserwowane przypadki osób, które w systemie penitencjarnym się nie powinny znaleźć”.
Jeśli prof. Lipowicz ma rację, sprawy nie da się określić...

1488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]