Reklama

Ładowanie...

„Dwie wieże”, dwie wizje

16.02.2003
Czyta się kilka minut
W „Dwóch wieżach” Peter Jackson musiał się zmierzyć nie tylko z Tolkienowską wyobraźnią, ale i z problemami konstrukcyjnymi. Potraktował więc literacką podstawę z większą swobodą niż w „Drużynie Pierścienia”. Zmiany nie zawsze są szczęśliwe.
G

Gdyby nie powojenne kłopoty brytyjskiego rynku książki, „Władca Pierścieni” nie stałby się nigdy „trylogią”. „»Władca Pier-ścieni« jest niepodzielny, chyba że na sztucznie wyodrębnione fragmenty” - pisał Tolkien w 1950 roku. Jedynie perswazje wydawcy Raynera Unwina sprawiły, że zgodził się podzielić całość na tomy i nadać im osobne tytuły.

Pisarza irytowało jednak, że księgi III i IV, tworzące „Dwie wieże”, „właściwie nie mają ze sobą związku”. Opowiadają przecież dwie odrębne, równolegle toczące się historie. Pierwsza, powikłana i wielowątkowa, prowadzi do ponownego spotkania większości członków Drużyny Pierścienia: Aragorna, czarodzieja Gandalfa, elfa Legolasa, krasnoluda Gimlego oraz hobbitów Merry'ego i Pippina. Treścią drugiej są losy Powiernika Pierścienia, czyli Froda Bagginsa, i jego towarzysza Sama Gamgee od chwili, gdy odłączyli się od Drużyny. Nawet sens tytułu...

8753

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]