Reklama

Dwa nowe kawałki Wszechświata

Dwa nowe kawałki Wszechświata

24.11.2014
Czyta się kilka minut
Naukowcy z CERN odkryli dwie nieobserwowane dotąd cząsteczki subatomowe.
D

Dowody na ich istnienie znaleźli wśród nieprzebranych pokładów danych wygenerowanych w 2011 r. podczas eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC).

Wyobraźmy sobie, że Kolumb o odkryciu Ameryki pisze mimochodem na trzeciej stronie listu do pani Kolumbowej: „A przy okazji, w zeszłym roku wylądowaliśmy na zupełnie nowej ziemi. Odkrycie było potwierdzeniem moich obliczeń. W zeszłym tygodniu skończyła się solona wieprzowina”. Mniej więcej tak badacze z CERN zakomunikowali swoje odkrycie.

Nie ma się co dziwić: odkrycia cząstek subatomowych, choć spektakularne, poprzedzone są żmudnymi obliczeniami. Fizycy teoretyczni przygotowują modele matematyczne i proponują fizykom doświadczalnym eksperymenty, by teorię potwierdzić lub jej zaprzeczyć. A te z kolei dostarczają gigantycznej liczby danych, które potem trzeba przeanalizować.

...
2597

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]