Reklama

Ładowanie...

Duży dym, małe dzieci

06.12.2021
Czyta się kilka minut
Zanieczyszczenie powietrza drobnymi pyłami wywiera negatywny wpływ na zdrowie już w okresie płodowym – przyczynia się do spadku wagi noworodków.
Protest klimatyczny w Sydney. Grudzień 2019 r. JENNY EVANS / GETTY IMAGES
W

Wsierpniu tego roku zaobserwowano 28 tys. pożarów w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej. To wprawdzie 4 proc. mniej niż w roku ubiegłym, ale trzeba pamiętać, że 2020 był rokiem z największą liczbą pożarów od dekady, a utracone lasy i ekosystemy trudno odzyskać, m.in. przez przemysłową działalność człowieka na wypalonych terenach. Co roku pożary nawiedzają również australijski busz, gdzie od czerwca 2019 do maja 2020 r. ogień zagarnął 18 mln hektarów, czyli obszar o powierzchni ponad połowy Polski. Żywioł niszczy przyrodę również w Europie i Azji. Wielkie pożary wybuchające w ostatnich latach na całym świecie stają się odczuwalnym i bardzo niepokojącym objawem zmian klimatu i nękających niektóre obszary Ziemi susz.

Ale problem nie dotyczy wyłącznie środowiska naturalnego i cennych ekosystemów. Dym, który powstaje w wyniku spalania lasów i traw, staje się istotnym...

4870

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]