Reklama

Ładowanie...

Co skrywa maska

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Na ulicach polskich miast coraz więcej ludzi w antysmogowych maseczkach. Czy każda zapewnia sensowną ochronę?
Protest przeciwko zaniedbaniom rządzących w sprawie smogu, Kraków, 25 lutego 2017 r. JAKUB PORZYCKI / FORUM
J

Jeszcze dwa lata temu ich widok zaskakiwał, dziś ćwiczyć w nich mają nawet krakowscy piłkarze. Niestety, choć o zanieczyszczeniach powietrza jest głośno kolejny rok, a świadomość problemu dociera nawet do polityków, to rzetelnych informacji o maskach jak na lekarstwo.

Bez pyłu, ale z bakteriami

Przed pyłami zawieszonymi – najbardziej niebezpieczną składową smogu – skutecznie chronią półmaski przeciwpyłowe zgodne z europejską normą EN 149 (półmaski, bo zakrywają tylko część twarzy – nos, usta i brodę). Doskonale radzą sobie z filtrowaniem cząstek o średnicy 10 mikro­metrów, jak i tysiąc razy mniejszych. Używa się ich przede wszystkim w przemyśle (lakiernie, szlifiernie etc.), stąd dostępne są w marketach budowlanych czy sklepach bhp, ale odkąd smog stał się sprawą publiczną, widać je także w innych punktach handlowych. Kosztują kilkanaście złotych, czasem mniej, za...

11489

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]