Reklama

Duszpasterstwo niewidzialnych

z Tel-Awiwu
15.11.2021
Czyta się kilka minut
Na potrzeby uchodźców i migrantów w Izraelu Kościół reaguje natychmiast – najpierw działa, potem legalizuje. Priorytetem jest ludzkie życie, a nie dobre układy z władzą.
Siostra Anusha Fernando, koordynatorka jednego ze żłobków prowadzonych przez Kościół w południowym Tel Awiwie. 10 listopada 2021 r. KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET
M

Miała nadzieję na lepsze życie. Wtedy, gdy żegnała się z dwuletnim synem, oddając go pod opiekę rodzicom i licząc, że wkrótce się spotkają. I później, przez kilka miesięcy wędrówki w sporej grupie erytrejskich migrantów – nocami, w ciszy i panicznym lęku, by nikt ich nie złapał. Gdy kolejny członek grupy umierał z głodu i wycieńczenia, choć izraelska granica była blisko – ona wciąż miała nadzieję. I także w Izraelu – gdy dowiedziała się, że na świat przyjdzie jej córka.

Dziesięć lat później w głosie 32-letniej Erytrejki Yourdanus nadziei nie słychać wcale. Jest za to gorycz i wielkie zmęczenie.

– Na przyjście do Izraela i ubieganie się o azyl namówiła mnie siostra, której wcześniej udało się zdobyć status. Minęły lata, a ja wciąż nie mam dokumentów. Moja córka urodziła się z niepełnosprawnością. Dziś ma sześć lat, prawie się nie rusza, większość dni spędza w łóżku,...

13417

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]