Reklama

Duszpasterstwo niewidzialnych

Duszpasterstwo niewidzialnych

z Tel-Awiwu
15.11.2021
Czyta się kilka minut
Na potrzeby uchodźców i migrantów w Izraelu Kościół reaguje natychmiast – najpierw działa, potem legalizuje. Priorytetem jest ludzkie życie, a nie dobre układy z władzą.
Siostra Anusha Fernando, koordynatorka jednego ze żłobków prowadzonych przez Kościół w południowym Tel Awiwie. 10 listopada 2021 r. KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET
M

Miała nadzieję na lepsze życie. Wtedy, gdy żegnała się z dwuletnim synem, oddając go pod opiekę rodzicom i licząc, że wkrótce się spotkają. I później, przez kilka miesięcy wędrówki w sporej grupie erytrejskich migrantów – nocami, w ciszy i panicznym lęku, by nikt ich nie złapał. Gdy kolejny członek grupy umierał z głodu i wycieńczenia, choć izraelska granica była blisko – ona wciąż miała nadzieję. I także w Izraelu – gdy dowiedziała się, że na świat przyjdzie jej córka.

Dziesięć lat później w głosie 32-letniej Erytrejki Yourdanus nadziei nie słychać wcale. Jest za to gorycz i wielkie zmęczenie.

– Na przyjście do Izraela i ubieganie się o azyl namówiła mnie siostra, której wcześniej udało się zdobyć status. Minęły lata, a ja wciąż nie mam dokumentów. Moja córka urodziła się z niepełnosprawnością. Dziś ma sześć lat, prawie się nie rusza, większość dni spędza w łóżku,...

13417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]