Reklama

Duma blokersa

Duma blokersa

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej to dzieło totalne. Obejmuje sztukę i dokument - przy czym jedno płynnie przechodzi w drugie. Jest symbiozą obrazu, muzyki i słowa. Łączy estetyzm z manifestem społecznego zaangażowania. Ukazuje blokowisko jako fenomen niejednoznaczny: niszczący, ale i stymulujący.
Jarosław Jeschke, "Obrazy z wielkiej płyty", 2003-04
W

W wieku sześciu, siedmiu lat lubiłam rysować dom. Dzieliłam kartkę na wiele krateczek o tych samych, mikroskopijnych wymiarach, a potem w każdej umieszczałam rodzinę ze wszystkimi potrzebnymi jej do życia sprzętami. Istny rebus. Pamiętam, jak bardzo byłam dumna z pomysłu na miarę meblościanki: na obrazku umywalkę udało mi się zmieścić nad piętrowym łóżeczkiem dla dzieci!

Na warszawskiej wystawie nieoczekiwanie zobaczyłam pracę, która przypomniała mi dzieciństwo: "Habitat" (1993-96) Katarzyny Józefowicz to sporych rozmiarów model, którego poszczególne segmenty wypełnione są szufladami; wychylają się z nich mniejsze szufladki, potem jeszcze mniejsze - i tak bez końca. Tak oto blok staje się rodzajem powieści szkatułkowej. Czy może to zresztą dziwić? Za każdym z tysiąca okien, które przepruwają osiedlowe prostopadłościany, kryje się inny los.

Ten...

7692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]