Reklama

Duchy w asfalcie

Duchy w asfalcie

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Niektórzy deklarują, że gdyby przyszło co do czego, też by poszli. Zaś ci, którzy nie idą, to tchórze. Inni nie są tak pewni. Ale gdyby można było podejrzeć, co się działo w zawalonej piwnicy, to chętnie. Co się czuje, kiedy się umiera.
Fragment spektaklu „Kamienne niebo zamiast gwiazd” Fot. Robert Danieluk / MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
W

W piwnicy jest ciasno. Duszno. Skończyło się światło, niedługo skończy się jedzenie. Nad piwnicą zawalonych sześć pięter. Pod tym wszystkim ludzie. Ktoś rzęzi, wyszły mu flaki, jakieś dziecko ciężko oddycha, chyba już umiera. Krew. Halucynacje. Ktoś, zgięty wpół, wymiotuje. Smród niemytych ciał. Lgną ku sobie po zaspokojenie lub by wyładować agresję. Psychodrama w scenerii tak undergroundowej, że bardziej się nie da. Odpychający realizm.
Nie trzeba mieć babki, która wtedy, w sierpniu ’44 walczyła na powstańczych barykadach, czy dziadka, który się ukrywał i jeśli przeżyli, cała rodzina do dziś powtarza ich opowieści. Można być Jerzym Krzysztoniem, który w „Kamiennym niebie” opisał doświadczenia warszawiaków uwięzionych pod rumowiskiem tak realistycznie, jakby w nich uczestniczył. Bohater „Obłędu”, jego ostatniej, częściowo autobiograficznej książki, alter ego autora, opowiada,...

15024

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]