Misje, nie komisje

Czy jeszcze w tym roku zmieni się całkowicie sposób działania Kościoła? Projekt nowej konstytucji Watykanu pełen jest szlachetnych intencji.

Reklama

Misje, nie komisje

Misje, nie komisje

z Florencji
02.12.2019
Czyta się kilka minut
Czy jeszcze w tym roku zmieni się całkowicie sposób działania Kościoła? Projekt nowej konstytucji Watykanu pełen jest szlachetnych intencji.
Przed bożonarodzeniowym spotkaniem biskupów Kurii Rzymskiej z papieżem, Watykan, grudzień 2016 r. VATICAN POOL / GETTY IMAGES
D

Dobiega końca kolejny etap upragnionej przez Franciszka reformy Kurii Rzymskiej. Sześciu kardynałów opracowujących nową wersję konstytucji Stolicy Apostolskiej ma przedstawić jej szkic papieżowi na początku grudnia. A to oznacza, że być może jeszcze w tym roku „Pastor bonus”, watykańską konstytucję z 1988 r., zastąpi nowy dokument, nad którym prace zlecił Jorge Bergoglio zaraz po swoim wyborze na głowę Stolicy Apostolskiej.

W jednym ze wstępnych rozdziałów, który nazwano „Predicatum Evangelium” („Głoście Ewangelię”), wyjaśniono cele przyświecające reformie: decentralizacja, więcej miejsca dla laikatu, zmiany charakteru usług urzędów, przejrzystsza komunikacja wewnętrzna.

Przypomnijmy: w „Predicatum Evangelium” pojawia się zapis, że reforma ma służyć pełnej odnowie Kurii Rzymskiej. Kuria nie będzie podlegać papieżowi, lecz ma stać się organem pomocniczym zarówno dla...

9544

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]