Reklama

Ładowanie...

Drugie podejście

Drugie podejście

10.05.2021
Czyta się kilka minut
Szkocka Partia Narodowa (SNP) kolejny raz wygrała wybory do krajowego parlamentu w Edynburgu. W głosowaniu przeprowadzonym 6 maja zdobyła 64 ze 129 mandatów.
Nicola Sturgeon (w centrum kadru) rozmawia z mieszkanką Edynburga, 30 kwietnia 2021 r. JANE BARLOW / AFP / EAST NEWS
Z

Zdaniem szefowej szkockiego rządu Nicoli Sturgeon, popierając SNP wyborcy jasno opowiedzieli się za rozpisaniem drugiego referendum niepodległościowego. „To jest wola kraju” – stwierdziła. Tę wolę będą kwestionować władze w Londynie, podkreślając, że SNP nie ma w parlamencie samodzielnej większości (brakuje jej jednego mandatu) oraz że referendum już było – w 2014 r. 55 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

To już jednak nie wystarczy, by dalej ignorować szkockie ambicje, tym bardziej że nacjonaliści mogą liczyć w parlamencie na osiem głosów proniepodległościowych Zielonych i sprawy referendum nie odpuszczą. Nie wiadomo natomiast, kiedy miałoby się ono odbyć (Sturgeon mówi, że po kryzysie wywołanym pandemią). Bez odpowiedzi pozostają też stare pytania o to, jaka miałaby być przyszła niepodległa Szkocja – choćby o kwestię członkostwa w Unii Europejskiej (Szkocja głosowała przeciw brexitowi), walutę czy granicę z Anglią.

Co do poparcia dla niepodległości, z pewnymi wahaniami Szkoci nadal są podzieleni pół na pół. Pytani zaś o priorytety nowego rządu wskazują na ochronę zdrowia i gospodarkę. Niepodległość na tej liście też się jednak znajduje, nawet jeśli nie na pierwszym miejscu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]