Reklama

Dręczyciele dzieci

Dręczyciele dzieci

11.12.2005
Czyta się kilka minut
O roztrząsanym przez teologów problemie zbawienia dzieci zmarłych bez chrztu trudno mówić bez emocji; w grę wchodzi przecież i ludzkie cierpienie, i wiarygodność Kościoła. Watykańska Międzynarodowa Komisja Teologiczna zajęła się tym problemem i opracowuje dokument, który ma zasugerować papieżowi ostateczne rozstrzygnięcie.
A

Ale tak, jak nie jest wiarą Kościoła, że - co z niektórych artykułów zdaje się wynikać - dopiero beatyfikacja wprowadza kogoś do nieba, tak również Kościół nie uważa, że dekret Komisji Teologicznej wprowadzi tam nieochrzczone dzieci. W obu przypadkach mamy do czynienia z ludzkim dociekaniem spraw boskich. Co do nieochrzczonych dzieci, teologowie głowili się, jak pogodzić słowa Jezusa o konieczności chrztu do zbawienia (Mk 16,16) z całym nauczaniem Jezusa o zbawieniu. Od św. Augustyna dominowało myślenie, że takie dzieci nie mogą dostąpić wiecznego szczęścia (zwolenników podobnego poglądu jego przeciwnicy nazywali “dręczycielami dzieci"). Kościół w urzędowym nauczaniu na ten temat się nie wypowiedział. W praktyce liturgii pogrzebowej dziecka zmarłego przed chrztem nie traktuje się jako skazanego na wieczne potępienie.

Te wątpliwości są niezrozumiałe dla...

1432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]