Reklama

Dowód, proszę!

Dowód, proszę!

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Joseph Ratzinger w książce „Sakrament i misterium” pisze, że podczas konsekracji „chleb i wino po względem wielkości fizyczno-chemicznych nie ulegają żadnej zmianie”.
N

Natomiast „Obecność Jezusa Chrystusa oznacza (...) włączenie chleba i wina w potężną obecność Pana” i dzięki temu „Pan udziela ludziom w sakramentalnych znakach samego siebie i włącza nas w rzeczywistość swojej miłości”.
Trudna to mowa, powie ten i ów. Ano trudna, ale nie ma wyjścia. Jeśli ktoś chce zobaczyć, co jest po drugiej stronie gór okalających dolinę, musi wejść na szczyt. To rzadko jest przyjemne i prawie nigdy – łatwe.
Skoro dzieje się tak w Eucharystii, to i w opowiadaniu o tzw. Przemienieniu Pańskim na (przypuszczalnie) górze Tabor mogło dziać się podobnie. To nie Jezus się odmienił (przemienił), nie w Nim zaszła zmiana – ale w apostołach: Piotrze, Janie i Jakubie. Jezus był ten sam, ale oni naraz ujrzeli Go jako kogoś zupełnie innego, jakby całkowicie odmienionego. Na dodatek dowiedzieli się, że żyje On tutaj, między ludźmi. Ale owo „tutaj” również nie jest...

2829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]