Reklama

Dostojewski i jego Wergili

Dostojewski i jego Wergili

12.10.2010
Czyta się kilka minut
"Przeklęte problemy" Rosji trwają nadal w swym niezmienionym kształcie, doznawszy w ostatnich latach ledwie kosmetycznych zabiegów.
W

W tamtych niepięknych latach 70. XX wieku, kiedy przyszło mi po raz pierwszy czytać znakomitą książkę Ryszarda Przybylskiego o Dostojewskim, Rosja gniła. Gniła, ale i panowała. Była wprawdzie trupem - by sparafrazować Leonarda Sciascię - ale trupem niebezpiecznym, trupem, który strzela, zamyka do "psychuszek", więzi narody. I, przede wszystkim, znieprawia umysły, gnębi - tak, to słowo zdawało się wtedy najlepsze - "dusze".

Była to już naturalnie Rosja sowiecka, ale nie znajdowałem, podobnie zresztą jak wielu innych - nie tylko za sprawą opus magnum Jana Kucharzewskiego, lecz zwykłej codziennej egzystencji - specjalnej różnicy między "białym" a "czerwonym caratem". Zniewolenie, także na peryferiach imperium, było to samo, ten sam knut świstał nad głowami, choć środki perswazji i ucisku potężniejsze zapewne, w większą bezradność i nihilizm mocniej strącające....

16121

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]