Reklama

Nie wolno mi brata mego zasmucać

Nie wolno mi brata mego zasmucać

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Był marzec 2003 roku, data łatwa do zapamiętania, ponieważ bohater naszego programu upewniał się, ustalając termin nagrania: A kiedy ten Czarzasty zeznaje?. Znowu byliśmy w mieszkaniu przy ulicy Bogusławskiego. Tylko raz złamaliśmy niepisaną zasadę obowiązującą w cyklu telewizyjnych programów Rozmowy na koniec wieku i Rozmowy na nowy wiek, że nie zapraszamy nikogo dwukrotnie.
C

Czesław Miłosz otwierał nasz cykl w 1996 roku - wybór pierwszego bohatera programu ze słowem "wiek" w tytule był dla nas oczywisty. Teraz nie mieliśmy właściwie żadnych uzasadnień, prócz tego, że bardzo chcemy się spotkać. W końcu przez osiem lat zadawaliśmy różnym osobom pytania, które zasiała w nas lektura książek Miłosza, wciąż bojąc się, że ktoś nas przyłapie na ściąganiu... Nie przyszło nam do głowy, że może to być rozmowa ostatnia.

KJ i PM

KATARZYNA JANOWSKA, PIOTR MUCHARSKI: - Żyjemy w czasach poezji czy prozy?

---ramka 337396|prawo|1---CZESŁAW MIŁOSZ: - Poezja ma bardzo stare tradycje, trwa przy nas od tysiącleci. Proza powieściowa chyłkiem wślizgiwała się w literaturę. Zaistniała mocno, szczególnie w XIX wieku, ale jej dominacja przeminęła. Nie żyjemy już w świecie realistycznej prozy. Sam się kiedyś...

13474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]