Reklama

Don Kichot ponowoczesny

Don Kichot ponowoczesny

03.12.2012
Czyta się kilka minut
„To nie jest dziennik” to przede wszystkim pełna troski refleksja nad kondycją człowieka na progu XXI wieku. Czasu żegnania się z wolnością.
Fot. Jacek Domiński / REPORTER
M

Miałem jechać do Krakowa na spotkanie z Zygmuntem Baumanem, które odbywało się w ramach Festiwalu Conrada. Znaleźć punkt zaczepienia, dowiedzieć się z pierwszej ręki. Przeszkodziła nie tylko natura (wichura, deszcz i śnieg), ale i popularność Baumana. Miejsca zabrakło bowiem dla setek z tych, którzy tego dnia chcieli go usłyszeć. Bardzo ewangeliczna scena.

ANIOŁ HISTORII

Ekskluzywność nigdy nie idzie w parze z ilością. Są od tego, jak od każdej reguły, wyjątki. Myślę, że przypadek Baumana w dziedzinie humanistyki i socjologii jest przypadkiem ks. Twardowskiego w poezji. Trafia zawsze w czuły punkt, trafia celnie. Po trzecie – trafia do wszystkich. Dlaczego, zapytają Państwo, tak się dzieje? Czy dlatego, że nie stał się reliktem, który przemawia z wnętrza metafory, czytelnej tylko dla nielicznych, i na bieżąco komentuje zjawiska płynnej nowoczesności?...

12936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]