Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Don Kichot Mazowiecki

Don Kichot Mazowiecki

07.09.2014
Czyta się kilka minut
Nie miał czasu, by knuć po restauracjach. Luźniej rozmawiał wieczorami przy koniaku, ale uważał na słowa. A przecież to właśnie wtedy państwo przypominało kupę kamieni.
Otwarcie wystawy w Europejskim Centrum Solidarności, Gdańsk, 30 sierpnia 2014 r. Fot. Wojciech Stróżyk / REPORTER
2

25 lat temu, 12 września 1989 r. o godzinie 8.50 pierwszy niekomunistyczny premier Polski przybył do Sejmu, by przedstawić program i skład swojego rządu. Jego przemówienie powstawało do ostatniej chwili, nocą, w oparach kawy i dymu tytoniowego. Mówca był wykończony.

– W pewnym momencie bardzo zmęczony pożegnałem się i poszedłem po prostu spać – opowiada Aleksander Hall, który brał udział w pracach nad exposé – a on został i pracował dalej. Kolejne wersje tekstu trafiały do maszynistek.
Nad ranem tekst był gotowy. Już w pierwszych zdaniach Mazowiecki prezentował swoją filozofię polityczną: „Pragniemy godnie żyć w suwerennym, demokratycznym i praworządnym państwie, które wszyscy – bez względu na światopogląd, ideowe i polityczne zróżnicowanie – mogliby uważać za państwo własne”.

Mazowiecki określił siebie jako człowieka Solidarności, wiernego sierpniowemu...

13400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]