Reklama

Dom Dawida, dom Boga

Dom Dawida, dom Boga

25.09.2017
Czyta się kilka minut
Gdy już Dawid zdobył koronę Izraela, ustanowił stolicę w Jerozolimie i zbudował sobie dom z drzewa cedrowego, przyszedł czas na następny krok. Bóg – uważał król – miał teraz mieć ziemską siedzibę.
D

Dawid zapowiedział budowę świątyni. Król złożył uroczyste zobowiązanie słowami Psalmu: „Zaiste nie wnijdę do przybytku domu mego, i nie wstąpię na posłanie łoża mego; / I nie pozwolę snu oczom moim, ani powiekom moim drzemania, / Dokąd nie znajdę miejsca dla Pana, na mieszkanie mocarzowi Jakóbowemu” (Ps 132, 2-5).

Dom dla Boga byłby najpiękniejszym i oczywistym spełnieniem pragnień Dawida. Zwrócił się król do proroka Natana z pytaniem, czy dane mu będzie zbudować trwały przybytek dla Boga. I w nocy Natan usłyszał od Wiekuistego słowa wielkiej obietnicy. Bóg nie oczekiwał, że powstanie za życia Dawida siedziba Boga. Obiecał mu, że utwierdzi dom Dawida na wieki. Zapewni pokój, zgładzi nieprzyjacioły. Da panowanie nad ludem Izraela: „Miłosierdzie moje nie będzie odjęte od niego (...) I będzie utwierdzony dom twój, i królestwo twoje aż na wieki przed tobą, a stolica twoja będzie...

3047

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]