Reklama

Ładowanie...

Doktryna konfliktu

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że po objęciu w Polsce rządów przez Platformę Obywatelską czeka nas agresywna polityka zagraniczna w wykonaniu Warszawy. Wygłoszone przed niemal rokiem hasło, którego już nawet nie warto przytaczać, nie było jednorazowym wybrykiem, lecz dało początek kształtowaniu się w PO nowego stosunku do naszych sąsiadów. Rząd PO może okazać się pierwszym rządem III RP, który politykę zagraniczną podporządkuje doraźnym interesom wewnętrznym - nawet ekipy SLD budowały relacje z sąsiadami według reguł wyznaczonych przez polityków formatu Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka czy Władysława Bartoszewskiego.
T

Teraz Jan Rokita mówi, że niedawna uchwała Sejmu o prawie Polski do reparacji od Niemiec ustaliła polską doktrynę państwową i będzie obowiązywała także następne rządy (czyli prawdopodobnie jego). W tym samym czasie posłowie Platformy nie potrafią jasno powiedzieć, czy ignorująca unijne ustawodawstwo poprawka posłanki SLD, dotycząca zasad prywatyzacji PKO BP i dyskryminująca zagranicznych inwestorów, jest dobra czy zła. A potem tłumaczą się, że podczas głosowania... pogubili się. Sam zaś Rokita kilkadziesiąt godzin po sejmowej wpadce nadal nie chciał w tej kwestii wypowiedzieć się jasno i przyciskany w Radio Zet przez Monikę Olejnik uznał za dopuszczalny jedynie minimalny udział kapitału zagranicznego.

Oczywiście można argumentować, że te wszystkie gesty to tylko przedwyborcza retoryka i po wyborach toporek w polityce zagranicznej zostanie szybko zakopany, bo...

1511

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]