Reklama

Dobrzy sąsiedzi

Dobrzy sąsiedzi

16.11.2020
Czyta się kilka minut
Najmłodsza ofiara: jednoroczny Szymon Langer. Najstarsza: 92-letnia Beila Neuman. Czarny Dunajec przywraca pamięć o tutejszych Żydach.
Uroczystość odsłonięcia pomnika oraz odczytania imion i nazwisk ofiar Holokaustu na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu, 11 października 2020 r. JACEK TARAN
F

Filmowiec Wilhelm Hollender, szlifierz diamentów Steiner z Antwerpii i młody żołnierz Horowitz – co, oprócz żydowskich korzeni, łączy ich biografie? Urodzili się w Czarnym Dunajcu, gminie na południu Małopolski, która włącza się w przywracanie pamięci o dawnych, żydowskich mieszkańcach.

– Obok synagogi murowanej była drewniana, dla kobiet. Wiele razy widziałam, jak starsze kobiety wyprowadzali na ulice i od razu rozstrzeliwali. Tylko starsze: młodsze wywozili. Raz przyszło dwóch Niemców, oblali czymś drewnianą synagogę i podpalili. Krzyk był straszny, ciągle mam to w uszach, ciągle widzę, jak te kobiety z dziećmi na rękach uciekają z ognia. Ja strasznie płakałam, bo tam też się spaliły moje koleżanki. Mieszkałam wtedy bardzo blisko i jak dzisiaj idę tą ulicą, to jakbym to widziała – mówi Stanisława Walkosz, jedna z najstarszych mieszkanek Czarnego Dunajca.

Przed wojną...

13829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Takie historie przywracaja nadzieje, ze nie wszystko w tym swiecie jest stracone. Ze normalna ludzka przyzwoitosc moze zapanowac nad bezdusznoscia. Ze pamiec o straconej na zawsze czesci Polski (w sensie nie tylko demograficznym ale przede wszystkim kulturowym) ciagle istnieje. Jedyna rzecz mnie ciagle, moze juz nie zastanawia, ale ciagle smuci. Mianowicie, komentarze sa tak liczne pod tyloma artykulami walkujacymi nieustajaca wojne polsko-polska. Tylu ludzi ma cos do powiedzenia, czasem madrego czasem nie bardzo. Natomiast, tematy przywracania pamieci o Zydach, ktorzy "jakos" znikneli z polskiej przestrzeni swiadomosci spolecznej - niestety jakby malo kogo interesowaly. Tym wieksze dzieki TP za nieustanne proby utrzymania tego tematu.

Takie działania mogą dużo zmienić i przywrócić do pamięci ludzi, którzy tak samo kochali, żyli, chodzili po tej ziemi jak ja. Chcę pamiętać ofiarach bardziej niż o oprawcach.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]