Reklama

Ładowanie...

Dlaczego talibowie zaatakowali Etiopię

w cyklu STRONA ŚWIATA
12.08.2022
Czyta się kilka minut
Były emir talibów z Somalii został ministrem od spraw religii w rządzie z Mogadiszu, a jego niedawni towarzysze broni, uchodzący za jedną z najpotężniejszych filii al-Kaidy, atakują regionalnego mocarza i żandarma Rogu Afryki.
Mukhtar Robow / AP/Associated Press/East News
N

Na początku sierpnia ogłoszono, że nowym ministrem od religii w tworzonym rządzie zostanie Mukhtar Robow, były emir somalijskich talibów, którego Amerykanie jeszcze kilka lat temu uważali za terrorystę i wyznaczyli za jego głowę nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów.

Pięćdziesięcioparoletni Robow należał wówczas do najważniejszych przywódców somalijskich talibów z partyzantki „Asz-Szabab”, co w języku arabskich znaczy po prostu „młodzież”, „młodzi”. „Młodzi” byli zbrojną armią Związku Sądów Szariackich, który na początku stulecia założyli muzułmańscy duchowni i sędziowie, by wzorując się na swoich afgańskich braciach w wierze, położyć kres wojnie domowej, bezkrólewiu i bezprawiu, panujących od początku lat 90., gdy po poprzedniej wojnie domowej i obaleniu prezydenta Somalia rozpadła się na udzielne księstwa watażków i rabusiów.

Pan od religii

„Sędziowie”, jak...

8056

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]