Reklama

Ładowanie...

Al-Kaida wybiera przywódcę. Kto zostanie następcą Zawahiriego?

w cyklu STRONA ŚWIATA
05.08.2022
Czyta się kilka minut
Po śmierci Ajmana az-Zawahiriego czas na wybór trzeciego emira międzynarodówki dżihadystów. Jeśli zostanie nim kandydat z Afryki, to będziemy mieć dowód na to, że to ona – a nie Hindukusz czy Bliski Wschód – stała się głównym polem bitwy w światowej świętej wojnie. 
Ajman az-Zawahiri (z lewej) i Osama ibn Ladin (w środku) gdzieś w Afganistanie. Zdjęcie niedatowane / FOT. Abaca/EAST NEWS
E

Emirów Al-Kaidy wybiera Naczelna Rada, w której skład wchodzą najważniejsi przywódcy polityczni i duchowi, wojskowi komendanci i szefowie najsilniejszych filii, które międzynarodówka dżihadystów pozakładała na całym świecie.

Jeszcze do niedawna w Naczelnej Radzie pierwsze skrzypce grali przedstawiciele pierwszego pokolenia Al-Kaidy, weterani wojen spod Hindukuszu, najpierw przeciwko Związkowi Radzieckiemu (1979-89), a ostatnio także przeciwko USA (2001-21). Zawiązana w latach 80. na afgańsko-pakistańskim pograniczu, w 1998 roku okrzyknęła się Światowym Frontem Muzułmańskim na rzecz Świętej Wojny przeciwko Żydom i Krzyżowcom, a w 2001 roku zaatakowała uprowadzonymi odrzutowcami Nowy Jork i Waszyngton.

Pionierskim dziełem założyciela i pierwszego emira Al-Kaidy, Saudyjczyka Osamy ibn Ladina, było przekonanie rozlicznych ruchów muzułmańskich fanatyków i rewolucjonistów, by...

10963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]