Reklama

Ładowanie...

Somalia: Były prezydent wraca na urząd

w cyklu STRONA ŚWIATA
20.05.2022
Czyta się kilka minut
W pogrążonej od ponad trzydziestu lat w wojennym chaosie Somalii wybrano nowego, dziesiątego prezydenta. Został nim ósmy prezydent, który w walce o władzę pokonał dziewiątego.
Nowy prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud / HASAN ALI ELMI/AFP/East News
S

Somalijczycy w wyborach prezydenckich nie głosowali od ponad pół wieku. Ostatnie odbyły się w 1967 roku, w siódmym roku niepodległości młodego państwa, utworzonego z Somali brytyjskiego i włoskiego (Somalijczycy bez powodzenia upominali się także o swoje ziemie włączone do Kenii i Etiopii, i o Somali francuskie, ogłoszone niepodległym Dżibuti). Tamte wybory zapisały się w historii nie tylko jako ostatnie, w których przywódcę wybierali sami Somalijczycy, ale także elekcję, którą urzędujący prezydent przegrał. Co więcej, Aden Abdullah Osman Daar, pierwszy prezydent niepodległego państwa, pogodził się z porażką i po dobroci oddał władzę swemu pogromcy, Abdurraszidowi Alemu Szermarkemu.

Czasy generałów

Dwa lata później w Mogadiszu doszło do zbrojnego puczu, a jego przywódca, gen. Mohammed Siad Barre ogłosił się nowym prezydentem. Ogłosił też początek socjalistycznej...

10804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]