Ładowanie...
Dlaczego do końca wątpiono, że Rosja zaatakuje Ukrainę. Analiza

Good Judgment Project (GJP) to projekt skupiający najlepszych prognostów, którzy w 2015 r. wygrali czteroletni konkurs organizowany przez amerykańską organizację IARPA, finansującą badania istotne z punktu widzenia wywiadu Stanów Zjednoczonych. Chodziło w nim o precyzyjne przewidywanie wydarzeń geopolitycznych. Analitycy GJP, zwani też superprognostami, pokonali m.in. ekspertów mających dostęp do tajnych materiałów wywiadowczych.
Ale nawet członkowie GJP nie doszacowali możliwości ataku na Ukrainę. Na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022 r. prawdopodobieństwo inwazji szacowali poniżej 50 proc. Dopiero od 18 lutego prawdopodobieństwo ataku oceniali na przeszło 50 proc. – a w kolejnych dniach ich przekonanie o wybuchu wojny rosło. Niemniej, w ciągu 19 dni z 32 dni, w których ten problem był rozważany, większość superprognostów zakładała, że do żadnej inwazji nie dojdzie.
...DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]