Państwo psychologiczne

Nauki behawioralne dostarczają cały arsenał sposobów wpływania przez władze i urzędników na decyzje obywateli. Stosuje się je coraz częściej. Także w Polsce.

Reklama

Państwo psychologiczne

Państwo psychologiczne

03.09.2019
Czyta się kilka minut
Nauki behawioralne dostarczają cały arsenał sposobów wpływania przez władze i urzędników na decyzje obywateli. Stosuje się je coraz częściej. Także w Polsce.
Skrzyżowanie w dzielnicy Shibuya w Tokio, listopad 2018 r. MLENNY / GETTY IMAGES
W

W 2016 r. w ramach badania Ministerstwa Finansów i Banku Światowego do 150 tys. Polaków trafiły pisma z różnie sformułowanym przypomnieniem o konieczności zapłaty zaległego podatku. Były wśród nich zawiadomienia w tonie negatywnym i pozytywnym, odwołujące się do norm społecznych, zawierające ostrzeżenie, ale też klasyczne pisma urzędowe. Eksperyment potwierdził to, co już wcześniej udało się ustalić w innych państwach: sposób sformułowania tekstu przekłada się na zwiększone dochody podatkowe.

Każde pismo zredagowane prostym językiem i bezpośrednio zwracające się do odbiorcy zadziałało lepiej niż dotychczasowe pismo urzędowe, skuteczniejsze były te utrzymane w surowym tonie, a najlepsze – zawierające wzmiankę, że do tej pory brak zapłaty zaległego podatku urząd uznawał za przeoczenie, ale od teraz potraktuje to jako świadome działanie podatnika. Dołączono także ostrzeżenie, co...

17432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]