Reklama

Ładowanie...

Misja zwiadowców

08.05.2016
Czyta się kilka minut
Podczas obchodzonego surowym postem święta Tisza B’Aw, w rocznicę zburzenia pierwszej Świątyni, religijni Żydzi wracają do historii szpiegów wysłanych do ziemi obiecanej.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
A

Analizowana jest ta opowieść tak, jakby wszystkie najstraszniejsze wydarzenia w dziejach synów Jakubowych wypadły właśnie w ten dzień. Wiemy, że w Tisza B’Aw roku 1492 wyrzucono z Hiszpanii Żydów. W Tisza B’Aw zaczęła się I wojna światowa. W Tisza B’aw rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta – data wybrana przez Niemców z premedytacją. Niektórzy powiadają, że pierwsze razy, które spadły na Hioba, też wydarzyły się w ten straszny dzień. Tylko czekać, aż następne przyjdzie znowu w ten letni dzień.

Historia szpiegów, jak wiemy, zakończyła się dla Żydów fatalnie. Mieli dekretem Boga wędrować przez pustynię kolejne lat 40 zamiast dwóch. Wszyscy, którzy opuścili Egipt, zmarli w drodze. Tylko dwie osoby zasłużyły na to, by wejść do ziemi Izraela: zwiadowcy, którzy wrócili z Kanaanu, mówiąc, że Bóg pomoże Hebrajczykom i bez wątpienia zajmą ziemię między Morzem Śródziemnym a...

3251

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]