Reklama

Misja zwiadowców

Misja zwiadowców

08.05.2016
Czyta się kilka minut
Podczas obchodzonego surowym postem święta Tisza B’Aw, w rocznicę zburzenia pierwszej Świątyni, religijni Żydzi wracają do historii szpiegów wysłanych do ziemi obiecanej.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
A

Analizowana jest ta opowieść tak, jakby wszystkie najstraszniejsze wydarzenia w dziejach synów Jakubowych wypadły właśnie w ten dzień. Wiemy, że w Tisza B’Aw roku 1492 wyrzucono z Hiszpanii Żydów. W Tisza B’Aw zaczęła się I wojna światowa. W Tisza B’aw rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta – data wybrana przez Niemców z premedytacją. Niektórzy powiadają, że pierwsze razy, które spadły na Hioba, też wydarzyły się w ten straszny dzień. Tylko czekać, aż następne przyjdzie znowu w ten letni dzień.

Historia szpiegów, jak wiemy, zakończyła się dla Żydów fatalnie. Mieli dekretem Boga wędrować przez pustynię kolejne lat 40 zamiast dwóch. Wszyscy, którzy opuścili Egipt, zmarli w drodze. Tylko dwie osoby zasłużyły na to, by wejść do ziemi Izraela: zwiadowcy, którzy wrócili z Kanaanu, mówiąc, że Bóg pomoże Hebrajczykom i bez wątpienia zajmą ziemię między Morzem Śródziemnym a...

3251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]