Reklama

Dekabryści 2013

Dekabryści 2013

04.01.2014
Czyta się kilka minut
W milczeniu siedzimy w knajpie przy lwowskim Rynku. Miasto za szybą żyje boleśnie zwyczajne. Nie chłód zabija ukraińskie protesty, ale proza życia.
S

Studenci, aktywiści Euromajdanu, opowiadają taką historię z początku protestów: zorganizowali sypialnię w sali gimnastycznej lwowskiego Uniwersytetu im. Iwana Franki. Bezpieka urządziła nalot. – Ktoś nas ostrzegł, ewakuacja trwała kilka minut. W drzwiach mijaliśmy się z funkcjonariuszami w cywilu. Jeden zagadnął: „Co tam niesiesz kotku? Spałaś tu?”. „Niosę moją karimatę, do widzenia” – mówi uczestniczka wydarzeń.
Wykładowca: – Dla studentów to pierwsze doświadczenie polityczne i obywatelskie. Nie zdają sobie sprawy z ryzyka. Z tego, że mogą być represje, że jakaś reakcja władz być musi. Kilku studentów już wzywano na przesłuchania, na szczęście jako świadków. Co będzie dalej?
Dzieje się to we Lwowie, najbardziej europejskim z ukraińskich miast. Tu mer Andrij Sadowy otwarcie poparł protesty, potępił pobicie studentów w Kijowie i przestrzegł władze centralne przed użyciem...

10566

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]