Reklama

Ładowanie...

De Foucauld: prostota, kontemplacja, wdzięczność

De Foucauld: prostota, kontemplacja, wdzięczność

16.05.2022
Czyta się kilka minut
Oto przepis na szczęśliwą świętość, jaką 116 lat temu ostatecznie osiągnął brat Karol de Foucauld, kanonizowany w niedzielę przez papieża Franciszka.
DOMENA PUBLICZNA / WIKIPEDIA
Z

Zostań sierotą w wieku 6 lat. Strać wiarę w czasie edukacji szkolnej. W poszukiwaniu mocnych przeżyć wstąp do wojska. Zostań wyrzucony za brak dyscypliny i niemoralne prowadzenie się. Wstąp ponownie, by brać udział w walkach w Afryce. Wystąp z wojska i poznawaj Maroko, podróżując po kraju w przebraniu żyda. Nawróć się na wiarę ojców pod wpływem podziwu dla spotkanych pobożnych muzułmanów. Wstąp do trapistów. Odkryj, że to nie to. Z trudem i z kłopotami uzyskaj zgodę na wystąpienie i własną, ubogą, pustelniczą formę życia. Szukaj swojego miejsca najpierw w Palestynie, a potem w Algierii.

Napisz regułę dla wymarzonego zakonu, do którego za twojego życia nikt nie wstąpi. Mieszkaj ubogo wśród Tuaregów, modląc się w ciszy, próbując ich zrozumieć i być dla nich dobrym. Opracuj słownik tuaresko-francuski i przetłumacz na tuareski ewangelie. Głoś Tuaregom Jezusa, w ogóle ich nie nauczając, a jedynie się z nimi zaprzyjaźniając. Próbuj żyć w pokoju ze wszystkimi i zgiń podczas konfliktu zbrojnego, zastrzelony trochę przypadkowo, w zamieszaniu, przez nerwowego wojownika z plemienia wrogich ­Tuaregom Senussów.

Innymi słowy: całe życie idź za głosem, który rozbrzmiewa w twojej głębi i nie pozwala ci zadowolić się zwykłym, przeciętnym życiem, lecz pcha do poszukiwania czegoś większego. Idź nie zważając na żadne społeczne schematy. Ale bądź gotowy rozpoznać, że owo Największe i Nieskończone leży przed tobą w tym, co najprostsze, pozornie pozbawione znaczenia. W zwykłym chlebie kryje się boskość.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]