Reklama

Daleko od olimpijskiego ideału

Daleko od olimpijskiego ideału

05.08.2008
Czyta się kilka minut
Dzieje olimpiad - to historia niezwykłych ludzi, ich triumfów i porażek. Ale da się czytać ją także jako historię politycznych manipulacji oraz rozmaitych skandali.
Okładka książki Davida Millera "Historia igrzysk olimpijskich i MKOl"
J

Jest rok 1904, St Louis, trzecie igrzyska w historii. James E. Sullivan, sekretarz amerykańskiego Amatorskiego Związku Sportowego, grozi zorganizowaniem własnej, konkurencyjnej olimpiady - i stawia na swoim: Olimpiada odbywa się pod egidą targów handlowych Luizjany. Tak zaczyna się jej komercjalizacja. A imprezie towarzyszą "Dni Antropologiczne": zawody dla mniejszości etnicznych, w rzeczywistości "wystawa dzikusów".

Jeszcze w 1909 r. ojciec nowożytnych igrzysk baron de Coubertin idealistycznie myśli, że przyznanie Berlinowi organizacji olimpiady w 1916 r. pozwoli zapobiec wojnie. Po jej wybuchu 51-letni baron sam zaciąga się do wojska. Berlińskie igrzyska odwołano dopiero w 1915 r. Rodząca się Rosja sowiecka organizuje Czerwoną Międzynarodówkę Sportową, która będzie organizować tzw. spartakiady.

Rok 1936. Przed zimowymi igrzyskami w Garmisch-...

4978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]