Reklama

Daleko od olimpijskiego ideału

05.08.2008
Czyta się kilka minut
Dzieje olimpiad - to historia niezwykłych ludzi, ich triumfów i porażek. Ale da się czytać ją także jako historię politycznych manipulacji oraz rozmaitych skandali.
Okładka książki Davida Millera "Historia igrzysk olimpijskich i MKOl"
J

Jest rok 1904, St Louis, trzecie igrzyska w historii. James E. Sullivan, sekretarz amerykańskiego Amatorskiego Związku Sportowego, grozi zorganizowaniem własnej, konkurencyjnej olimpiady - i stawia na swoim: Olimpiada odbywa się pod egidą targów handlowych Luizjany. Tak zaczyna się jej komercjalizacja. A imprezie towarzyszą "Dni Antropologiczne": zawody dla mniejszości etnicznych, w rzeczywistości "wystawa dzikusów".

Jeszcze w 1909 r. ojciec nowożytnych igrzysk baron de Coubertin idealistycznie myśli, że przyznanie Berlinowi organizacji olimpiady w 1916 r. pozwoli zapobiec wojnie. Po jej wybuchu 51-letni baron sam zaciąga się do wojska. Berlińskie igrzyska odwołano dopiero w 1915 r. Rodząca się Rosja sowiecka organizuje Czerwoną Międzynarodówkę Sportową, która będzie organizować tzw. spartakiady.

Rok 1936. Przed zimowymi igrzyskami w Garmisch-...

4978

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]